
Specjalna Oferta
June 16, 2013
Newsletter 07.2013
July 8, 2013Co tak naprawdę kupuję płacąc za aparaty słuchowe? Czy warto to zrobić wcześniej czy odłożyć na później a także czy Ontario jest na pewno najlepszym miejscem na kupno aparatów słuchowych?
Tym razem dedykujemy ten artykuł tym wszystkim, którzy już wiedzą o tym, że mają utratę słuchu, ale z różnych względów odkładają decyzję kupna samych aparatów na później. Z naszej wiedzy podpartej wynikami badań, wiemy, że potrzeba co najmniej kilku sytuacji, gdzie ewidentnie zauważymy jak duży jest nasz problem ze słuchem, bądź zostanie nam to powiedziane nim sami podejmiemy jakąkolwiek decyzję w tej sprawie.
Biorąc pod uwagę średni wiek przedstawicieli „ Polonii ” w Ontario, apelujemy już od dłuższego czasu aby badać sobie słuch raz w roku. Mając świadomość jego stanu – w wypadku jakichkolwiek problemów ze słuchem – należy rozpocząć noszenie aparatów słuchowych w momencie, gdy utrzymanie, odpowiedniego dla naszych oczekiwań, rozumienia mowy, nie będzie wymagało użycia bardzo wyszukanej i bardzo drogiej techniki. Równocześnie wczesne rozpoczęcie noszenia aparatów znacznie ułatwi nam uzyskanie bardzo natruralnego dźwięku jak też umożliwi bardzo szybką adaptację do prawidłowego poziomu bodźców słuchowych. Tutaj wypada też wspomnieć o wadze, jaką ma w procesie kupna aparatów możliwość skorzystania z tzw. „ benefits ” z miejsca pracy czy insurance czy wreszcie jednego z wielu programów rządowych pokrywających nieraz w 100 % koszt aparatów słuchowych, nawet tych z najwyższej półki. Wielokrotnie, niestety, mamy do czynienia z sytuacją gdy widzimy ponownie osobę przebadaną już parę lat wcześniej, ze stwierdzoną już wtedy wadą słuchu, ale niestety nie zdecydowaną jeszcze na kupno aparatów. Widząc tą samą osobę ponownie dowiadujemy się, że właśnie ukończyła ona sześćdziesiąty piąty rok życia i nie ma już żadnego pokrycia kosztów aparatów ( mimo, że jest teraz gotowa na ich kupno) , ze względu na wygaśnięcie ubezpieczeń wraz z przekroczeniem wieku emerytalnego.
Prosimy o użycie wyobraźni i wiedzy, która mówi, że niestety mając wadę słuchu możemy i należy wręcz tego oczekiwać, że z wiekiem nastąpi jej znaczne pogorszenie tak, że jeżeli nawet jeszcze nie dzisiaj to na pewno za rok lub dwa będzie nam bardzo trudno poradzić sobie bez pomocy aparatów słuchowych. Głównym powodem ich kupna jest właśnie zapobieżenie tak zwanym skutkom ubocznym utraty słuchu, jakie będą miały wpływ na jakość naszego życia.
Tak więc, wracając do pytania w tytule tego artykułu, możemy kolokwialnie stwierdzić, że tak naprawdę kupujemy sobie święty spokój i świadomość, że od tej chwili jakość naszego słuchu, rozumienia mowy czy przyjemność z oglądania telewizji czy słuchania muzyki będzie głównym obiektem zainteresowania specjalisty w klinice, gdzie kupujemy nasze aparaty. Reczywiście jak podkreślaliśmy wielokrotnie w cenie aparatów zawarta jest opieka nad naszym słuchem oraz wszystkie przeprogramowywania aparatów, jakie będą konieczne w czasie ich eksploatacji przez najbliższe lata a w wypadku zaawansowanych programów praktycznie wszystkie możliwe zabiegi, programy rehabilitacji rozumienia mowy i odwrócenia procesu utraty rozumienia mowy ( a nawet baterie do samych aparatów na wiele lat ). Najbardziej istotne jest to, że zyskujemy wraz z aparatami opiekę nad naszym słuchem jak również świadomość, że jest takie miejsce, gdzie zawsze udzielona nam zostanie pomoc w jakiejkolwiek sytuacji znaleźlibyśmy się w związku z wadą słuchu czy też noszonymi aparatami. Jest to jeden z głównych powodów dla jakich odradzamy kupno aparatów na przykład w Polsce. Innym powodem jest czasami nawet bardzo znaczna różnica ich cen na korzyść Kanady – gdzie obowiazuje wiele programów rządowych.
Prosimy pamiętać, że mimo to, że my oferujemy aparaty słuchowe z międzynarodową gwarancją to taka gwarancja jest trudna, jeżeli nie do uzyskania w wypadku kupowania aparatów słuchowych w Polsce czy innych krajach świata. Powoduje to, że nawet przeprogramowywanie kupionych za granicą aparatów może się wiązać tutaj z dużymi kosztami, co w wypadku kupionych na miejscu aparatów jest wliczone w ich cenę ustalona przez Ontaryjskie Ministerstwo Zdrowia.
Równocześnie, reprezentując dopuszczone do rynku ontaryjskiego firmy produkujące aparaty słuchowe z całego świata, nie zawsze mamy dostęp do software czy części zamiennych używanych przez małe, lokalne firmy produkujące aparaty słuchowe na potrzeby miejscowe.
Często mamy też do czynienia z sytuacją gdy, obecny na całym świecie, producent odmawia naprawy gwarancyjnej aparatu wyprodukowanego w jego filii w innym kraju, ze względu na dużą niezależność poszczególnych oddziałów takiej firmy ( piszemy o tym dlatego, że ostatnio mamy sporo osób proszących o pomoc w doprowadzeniu do prawidłowej pracy aparatów kupionych w Polsce czy innych, poza Ameryką Północną, krajach ). Prosimy pamiętać, że w Kanadzie dziedzina nauki zajmująca się słuchem i aparatami słuchowymi ( audiologia ) istnieje już od siedemdziesięciu lat – w Polsce na przykład – nie ma jej do tej pory a same aparaty sprzedaje się od zaledwie kilkunastu lat.
Wiedząc z doświadczenia, że średni czas użytkowania aparatów słuchowych sięga nieraz już siedmiu lat, zwracamy uwagę na to, że w tym czasie aparat ten będzie musiał być przeprogramowany w celu dostosowania do aktualnej wady słuchu – przynajmniej raz w roku. Przypuszczalnie niezbędny będzie również serwis w celu zapewnienia bezawaryjnej pracy. Prosimy pamiętać, że aparaty słuchowe są bardzo skomplikowanymi urządzeniami zbudowanymi na bazie procesorów komputerowych a pracującymi w bardzo trudnych i ciężkich warunkach, nieprzerwanie, przez lata.
Kupując aparaty słuchowe w Ontario mamy wreszcie do czynienia ze standardami samych aparatów jak też i całego systemu – ustanowionymi przez Ministerstwo Zdrowia na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie te standardy i przepisy służą zapewnieniu maksymalnie wysokiego poziomu usług i dostępu do najnowocześniejszej techniki samych aparatów jak również używanej przez ( autoryzowane przez Ministry of Health and Long Term Care of Ontario ) kliniki. Tak więc kupując aparaty słuchowe zyskujemy nie tylko lepszy słuch i rozumienie mowy, ale także pewność, że od tego momentu uzyskujemy opiekę na personalnym poziomie nie tylko nad naszych słuchem, ale także nad naszą przyszłością w oparciu o pobudzenie pracy naszego mózgu i zapewnienia mu prawidłowej stymulacji poprzez użycie bodźców słuchowych.
Wszystkich zainteresowanych tematyką tego artykułu zapraszamy na bezpłatną konsultację do Metro Hearing Clinic w Mississauga przy skrzyżowaniu Hurontario St i Dundas St. Nasz numer telefonu to 905-273-7717 a adres e-mailowy to metrohearing@gmail.com.
Alicja Tobola MA, HIS – Registered Authorizer ADP Program Ministry of Health and Long Term Care
Janusz Tobola B.Sc, HIS – Registered Authorized ADP Program Ministry of Health and Long Term Care